Haber

ABD’li Ekonomist: Çin’in Ekonomik İyileşmesi Dünya Ekonomisini Canlandıracak

ABD’li ekonomist Albert Keidel, Çin ekonomisinin satın alma gücünün artmasıyla 2023’te güçlü bir toparlanma yaşayacağını ve bu toparlanmanın dünya ekonomisini güçlendireceğini söyledi.

SES (İngilizce): ALBERT KEIDEL, George Washington Üniversitesi’nde misafir ekonomi profesörü:

“2023’teki toparlanmanın çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Tüketime dönmeye hazır büyük bir nüfus var. Tüketimde çok büyük bir artış olacağını düşünüyorum. Hanehalkının gelirlerini ve harcanabilir gelirlerini desteklemek için yatırımlar devam edecek ve böylece harcadıkları parayı harcayabilecekler.” para.

Bu çok olumlu olacak. Çinli turistlerin Güneydoğu Asya’ya çıkışının etkilerini şimdiden görüyoruz. Yani uluslararası ticaret sözlüğünde Çinliler dış hizmet satın alıyor. Malzemeler, parçalar ve kitler için de muazzam bir talep olacak… Bence kolayca hayal edebileceğimiz pek çok açılım etkisi olacak. Ticaretten bahsettim, burada ürünlere talep olacak. Çin’deki yeni doğrudan yabancı yatırıma da oldukça güçlü bir ilgi görüyoruz. Çin yuan fonlarına odaklanan büyük sermaye şirketlerinin finansal ilgisinde bir artış görüyoruz. O yüzden Çin’deki bu artışların gerçekten küresel ekonomiye enerji katacağını düşünüyorum.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri New York’tan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu