Ekonomi

Çekerek’te biyogaz tesisi tanıtıldı

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde belediye tarafından binlerce ton atığın geri dönüştürülmesi için kurulan biyogaz santralinin tanıtım toplantısı çiftçi ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

19 dönümlük alana kurulan biyogaz santrali, Çekerek ilçesinde 20 bin büyükbaş hayvan atığının bertaraf edilmesi ve binlerce ton atığın gazın elektrik enerjisine dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirildi.

Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Hoş, Belediye Başkanı Eyüp Çakır ile Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda biyogaz tesisinin faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Güzel, biyogaz tesisinin geri dönüşüme katkı sağlayacağını belirterek, “Başkan Yardımcımız Fuat Oktay’ın çizdiği vizyonla ilçemizde önemli sosyal, kültürel, bilimsel, ekonomik ve tarımsal değişimler yaşanıyor. söz sahibi olmaya çalışıyoruz.Son zamanlarda özellikle dünyada ve ülkemizde gıda,elektrik ve gübre krizlerinin olduğunu hepimiz görüyoruz.Özellikle ilçemizde yaptığımız bu yatırımın bu 3 sektöre hayırlı olduğunu gördük. Çiftçilerimiz üretecek ürettikçe geri dönüşümden elektriğe ve hatta hammaddeye dönüşecek.Bu tesis ile hem gübresini hem atığını hem de gücünü ekonomiye kazandıracağımız tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum. ilçemiz ve ilimiz için.” söz konusu.

İlçeye kazandırılan biyogaz tesisiyle atık toplama sorununun çözüldüğünü belirten Çekerek Belediye Başkanı Eyüp Çakır, “Bu tesis çiftçimiz, üreticimiz ve bizler için çok büyük bir nimet. Bu proje sadece elektrik üreten bir tesis değil. çevreyi temizliyor, diğer etapları ile kuracağımız gübre tesisi ile de bu projenin 3. etabında seralarımız olacak. İlçemize özgü eserlerin yetiştirilmesi ve pazarlanması ile ilgili çalışmalara başlayacağız. Şu anda biyogaz tesisimizde 25-30 kişi çalışıyor. Gübre fabrikasının faaliyete geçmesiyle birlikte bu sayı 60’a çıkacak. İlçemize hayırlı olsun.” diye konuştu. – YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu