Haber

Bilim adamları açıkladı: Depremler ortaya çıktı

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada yerbilimciler, Dünya’da 1.600 kilometre derinlikte 644 kilometre çapında metalik bir çekirdek olduğu ve bu çekirdeğin demir ve nikel karışımından oluştuğu iddiasının ağırlık kazandığını belirtti.

5 KATMANLI OLABİLİR

Sismik dalgaların katmanlardan nasıl yansıdığını gözlemleyen araştırmacılar, Dünya’nın sanılanın aksine dört değil beş katmandan oluştuğunu ve su katmanı olan yerkabuğunun (Litosfer) içinde katı ve metalden gizlenmiş bir iç çekirdeğin bulunduğu sonucuna vardılar. ), magma tabakası (Pirosfer) ve çekirdek tabakası (Barisfer). .

İLK KEZ GÖRÜNDÜ

Avustralya Ulusal Üniversitesi Yer Bilimleri Araştırma Okulu’nda çalışmanın yazarlarından biri olan sismolog. Thanh-Son Phạm bir bildiri yayınladı, “Bu çalışmada, ilk kez, güçlü depremlerden gelen sismik dalgaların dünyanın bir tarafından diğer tarafına beş kata kadar ileri geri sıçradığı gözlemlerini rapor ediyoruz.”söz konusu.

Bu teorinin doğrulanması, yerbilimcilerin gezegenin nasıl oluştuğunu, manyetik alanının nasıl geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Bu katmanın şimdiye kadar tespit edilmemiş olması, Pham’ın üst katmana çok benzediğini belirtiyor. Sismolog, metal olduğunu düşündükleri çekirdeğin çekirdeğinin oldukça fazla miktarda demir-nikel alaşımı içerdiğini de ekliyor.

Araştırmacılar ayrıca kullandıkları titreşim dalgalarının bu yeni çekirdeğin ‘anizotropik’ bir yapıya sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyorlar. Bu bilimsel terim, yaklaşıldığı açıya göre farklı özelliklere sahip olan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Anizotropiyi açıklamak için ahşap bir modül örneği veren bilim insanları, parçayı yan taraftaki damarlara vurarak kırmanın, dik taraftaki damarlara vurmaya göre daha kolay olduğunu açıklıyor.

Bu yapı sayesinde araştırmacılar, sismik dalgaların farklı yönlerde ne kadar hızlı hareket ettiğini gözlemleyerek, en içteki çekirdeğin bu dalgaların hızını üzerindeki katmandan farklı şekilde değiştirdiğini gözlemlediler. Bu hız farkı yeni bir katmanın algılanmasını sağlamıştır.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu